Migren

 
Yediğiniz gıdaların da dayanılmaz baş ağrılarına neden olan migren ataklarını tetiklediği ortaya çıktı.Gıda duyarlılık testi sonucunda migren atağını hızlandıran gıda beslenmeden çıkarıldığında hasta migrenden uzun bir dönem kurtulmuş oluyor.
 
Yapılan gıda duyarlılık testi ; yaygın, seyrek ve çok seyrek kullanılan gıdaları kapsıyor.Et, deniz mahsülelleri, mayalar, mantarlar, salatalar, hatta çay gibi demlenen içeceklerden, hazır gıdalarda kullanılan katkı ile boya maddelerine kadar geniş bir yelpaze inceleniyor.
 
Migreni tetikleyenler arasında pek çok etmen bulunur.Bunlardan sadece bazıları ; aç kalmak ya da öğün atlamak, kırmızı şarap, peynir, balık, çikolatadır.
 
Migren ağrıları çekiyorsanız veya çekmek istemiyorsanız gıda duyarlılık testi yaptırmanız önerilir.
 
Migrende ilaç tedavisi uygulansa bile kişi herzaman kendisinin doktoru olmalı. Başta yediklerine olmak üzere, uykusuna ve neyin migreni tetiklediğine dikkat etmeli. Impuro gıda duyarlılık testi bize hangi gıdalara özellikle dikkat etmemiz konusunda bize bilgi veriyor.
 
Yediğimiz besinlerin migrenle olan ilişkisi uzun süredir biliniyordu. Alman ve Türk bilim adamlarının yaptıkları ortak bir çalışma, sadece gıdayı düzenleyerek hastaların yarısından fazlasının ağrılarının %30’dan fazla oranda azaltılabildiğini ortaya koydu. Bu neredeyse hekimlerin ilaçla yakalamak istediği bir hedef. Ayrıca, hastaların beşte birinde ise ataklar yarıdan fazla kayboldu. Yapılan çalışma duyarlı olduğumuz bazı gıdaları aldığımız zaman, IgG antikor bazlı reaksiyonların migrene sebep olduğunu ve bu besinleri almayı kestiğimiz takdirde migren atakları sıklığında ve şiddetinde önemli ölçüde azalma meydana geldiğini ortaya koydu.
 
Bu çalışma gıda duyarlılık testleriyle belirlenen kişiye özgü reaktif gıdaların migrenle olan ilişkisini direk olarak kanıtlıyarak kişiye özgü doğru diyet uygulanmasıyla migren tedavisinin yolunu açmiştır.
 
Türk Alman ortak çalışması Cephalalagia dergisinin Mart ayı sayısında yayınlandı.
 
 
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sok. No :78/3-4 Kavaklıdere/ANKARA
Tel : 0 (312) 468 85 58 - Fax : 0 (312) 468 83 94 - Gsm : 0 (533) 238 68 05
Bağlantılar : www.bulgulab.com - www.imupro.com.tr